pošli na vybrali.sme.sk
Sdílet

Cookovy Ostrovy

Cookovy ostrovy [anglicky Cook Islands; další názvy: Cook-Archipelago, Mangaia-Archipelago] je svrchovaný stát a skupina ostrovů ležících v Pacifickém oceánu. Cookovy ostrovy se rozkládají v oblasti měřící asi 1500 km ze severu na jih a 900 km ze západu na východ. Na severovýchodě sousedí Cookovy ostrovy se souostrovím Kiribati [400 km], na východě leží Společenské ostrovy a souostroví Tufuai [300 až 500 km], obojí patřící pod Francouzskou Polynésii. Nejbližšími ostrovy na západě jsou Niue [asi 700 km] , Tonga (asi 1100 km) a Samoa [asi 500 km]

Cookovy Ostrovy

Cookovy ostrovy se dělí na dvě ostrovní skupiny. Jižní skupina Cookoých ostrovů [Rarotonga, Aitutaki, Atiu, Mangaia, Manuae, Mauke, Mitiaro, Palmerston a Takutea] a severní skupina Cookoých ostrovů [Manihiki, Nassau, Tongareva, Pukapuka, Rakahanga a Suvorov] Některé ostrovy jsou velmi nízké, díky korálovým útesům velmi těžko přístupné. Ostatní jsou vysoké a porostlé hustou vegetací. Rostou na nich kokosové palmy a chlebovníky. Severní skupina Cookových ostrovů se skládá většinou z korálových atolů.

Ostrovy byly roce 1888 „vzaty pod ochranu“ britskou korunou a roku 1900 anektovány. Politicky jsou od té doby samosprávným územím Nového Zélandu, který má na starosti obranu a zahraniční politiku Cookových ostrovů.

Většina cestovatelů a návštěvníků zná Cookovy ostrovy spíše pod názvem Rarotonga [Což je název největšího ostrova] Vzhledem k partnerství s Novým Zélandem, se na Cookových ostrovech platí novozélandskými dolary a nejvíce návštěvníků pochází právě z Nového Zélandu.

Vyhledat
Tonga aktuálně
Aktuální počasí v NukuAlofa
°C
°C / °C
°C / °C
Tonga | NukuAlofa změnit
Tonga Fiji Samoa Vanuatu Cookovy ostrovy Hawaii
Sponzoři

Rádi cestujete? Super last minute se Vám finančně vyplatí.

Poslední komentáře
o našem cestování po Západní Samoe si můžete přečíst několik ...
Děkuji za rady!!! Výlet se podařil..Manase krásná vesnička, no, celkově ...
Oprava: Cena letenky je vyssi samozrejme na Samou.