pošli na vybrali.sme.sk
Sdílet

Tonga | cestování po království Tonga

Plánujete si po náročné jablečné sezóně na Novém Zélandu udělat přestávku v podobě cestování po království Tonga? V této kapitole se dozvíte všechny potřebné informace o tom, co potřebujete pro cestu na Tongu.

Pacifické ostrovy | letenky | cestování | hotely | Hawaii | Samoa | levné letenky | Hawaii

Tonga | vízum a vízová povinnost

Tonga | vízum na TonguTonga | vízum na Tongu

Velkou výhodou cesty na Tongu pro občany české republiky je, že není potřeba žádat o vízum. Od roku 2007, totiž Tonga zrušila pro občany České republiky zdlouhavé vyřizování víza emailem nebo korespondenčně. Vydání víza na Tongu proběhne po příletu na mezinárodní letiště na Tongatapu. Vízum ve formě razítka, vás opravňuje zůstat v království Tonga po dobu 30 dnů. K vydání víza nejsou potřeba žádné formality, jako je tomu například v Thajsku. Vydání víza je rychlé a jednoduché.

Pozor si ovšem dejte při opouštění království Tonga. Asi je to z důvodu imigrační politiky Nového Zélandu, nicméně paní na přepážce nám dělala trochu bububu, protože jsme neměli vytištěnou letenku z Nového Zélandu! Každopádně jsme jí nemohli vysvětlit, že se na Novém Zélandu hodláme ještě zdržet a tudíž letenku nemáme vytištěnou. Naštěstí jsme měli rezervaci do Austrálie a tak jsme ji dali rezervační číslo a byl klid. To jen tak na okraj.

Celní zákony v království Tonga, umožňují cestovatelům importovat 2,25 litru alkoholu na osobu. Zde se nerozlišuje obsah alkoholu, může to být 2,25 litru bílého vína, nebo 2,25 litru slivovice. Vzhledem k cenám alkoholu na Tonga, bych to doporučoval, zejména pokud plánujete nějakou oslavu.

Tonga | letenky

Letenkám na ostrovy Tonga je věnována samostatná kapitola - letenky Tonga. Jen zmíním, že nejlevnější letenky na Tongu se dají sehnat mimo sezónu. Na Tonga létá několik leteckých společností a to zejména z Nového Zélandu a Austrálie.

Tonga | cestování

Jak už bylo zmíněno, pro většinu cestovatelů představuje království Tonga ostrovní skupina Vava'u. Hlavní ostrovní skupina Tongatapu, kde se nachází mezinárodní letiště Fuamotu International Airport se s největší pravděpodobností stane pro většinu cestovatelů jen tranzitním místem . Přesto však na Tongatapu naleznete několik zajímavostí. Pokud jste přijeli na Tongu kvůli plážím a moři, urychleně se vydejte na sever.

Tonga má pro vás ale i několik nepříjemných překvapení. Vzhledem k tomu, že ostrované byli po staletí zvyklí brát si a vracet do přírody, znečištění odpadky bývá na některých místech ostrova dost patrné. [pozor, toto se týká hlavně Tongatapu a okolí Nuku'alofa! Pláže jsou kupodivu krásné a čisté!] Za všechno může západní populace a balení zboží do plastů, neexistence odpadové politiky všechno jen zhoršuje. Některá místa sice nabízejí veřejné koše, jejich vzácnost nás však nemile překvapila. [Někdy sebou nosíte prázdý kokosák i hodinu než nrazíte na koš]

Tonga | prasátkaTonga | prasátka

Další nepříjemnost se týká psů. Cestovatelé kteří navštívili Thajsko nebo Indonésii, budou zvyklí, nicméně někoho může přítomnost psích smeček nepříjemně překvapit. Zejména po setmění, kdy se udělá chládek je jejich přítomnost nežádoucí a někdy i nebezpečná. Pro všechny případy mějte u sebe nějaký klacek, nebo kámen. Někdy také pomůže naznačit hod kamenem, psi se stáhnou.

Poslední věc se týká prasat a není to nepříjemnost jako spíš zvláštnost. Vzhledem k tradicím v království Tonga jsou vepři tradičním slavnostním pokrmem Tongánců. Proto jsou tito vypasení obyvatelé ostrovů Tonga k vidění doslova na každé zahradě. Volně se toulají ulicemi vesnic a nikoho to nepřekvapí. Po několika dnech strávených v království Tonga to nepřekvapí ani vás.

Tonga | měna

Měna v království Tonga se nazývá pa'anga, drobné se nazývají seniti. Pro jednoduchost si však Tongánci pa'anga přejmenovali na dolary a seniti na centy. Při konverzi vycházejte přibližně z ceny Novozélanského dolaru, který naleznete v pravém sloupci zde. Na rubu každé bankovky i mince, naleznete tongánského krále, na líci obvykle významná místa či stavby.

Tonga | ceny

Tonga | tradiční suvenýry na trhu v Nuku'alofaTonga | tradiční suvenýry na trhu v Nuku'alofa

Ceny v království Tonga jsou srovnatelné s cenami na Novém Zélandu, tedy asi o třetinu nižší než v Austrálii. Pokud se budete snažit o levné ubytování a levné jídlo, neměl by váš rozpočet překročit 50NZD na osobu. Pokud si však chcete připlácet za něco navíc, počítejte například s 10-15 pa'anga za jídlo v čínské restauraci, 1pa'anga za láhev vody, 2-3 pa'anga za pečivo [pekárny jsou na Tonga velice oblíbené a ačkoliv Tongánci moc nenakupují, pekárna je vždycky narvaná a chleba velice vypečený. Co nás překvapilo, byl chleba s odřezanou kůrkou, ale byl dobrý! Krom toho mají na výběr spoustu dalšího pečiva, sladké i slané] Ovoce na trhu bylo jedním ze zdrojů naší obživy, kokos koupíte za pa'anga, trs banánů [malých, ale velice dobrých] přijde na 2-4 pa'anga, podle velikosti a například celý meloun vyjde na 3-5 pa'anga.

Tonga | tradiční tongánské pivo IkaleTonga | tradiční tongánské pivo Ikale

Ceny ubytování na Tonga jsou různé a liší se samozřejmě podle kvality. Nejlevnější hostely a guesthousy stojí okolo 15 pa'anga na osobu, střední kategorie kolem 50-60 a na drahé jsme se ani neptali.

Co je však v království Tonga drahé je alkohol a pivo. Třetinka k obědu vás vyjde až na 7 pa'anga, což je ještě dražší než na Novém Zélandu. Důvodem je licencování prodejců alkoholu, které vyústilo až ke kupčení s alkoholem. Pod pultem tam tedy můžete koupit podomácku vypálený alkohol, většinou z kokosu nebo z rýže. Osobně jsme ho nezkoušeli, nicméně spolubydlící nám tvrdili že pít se to dá a s colou je to i velice dobré. Každopádně to ráno odjížděli na motorce, takže to asi bude bezpečné.

Tonga | doprava

Tonga | taxi

Co se týče cestování po ostrovech Tonga, nabízí se několik možností. První možností je využití drahého taxi. Vzhledem k tomu, že v odlehlých oblastech Tongatapu na taxík nenarazíte, tato možnost se omezuje zejména na Nuku'alofa a přilehlé oblasti. Na Ha'apai taxíky nehledejte, stejně tak veřejnou dopravu. Vzhledem k rozloze to však takový problém není. Lepší situace je na Vava'u.

Tonga | půjčení auta, půjčení motorky

Tonga | doprava na ostrovech TongaTonga | doprava na ostrovech Tonga

Druhou možností je si půjčit auto nebo motorku. Cena se pohybuje okolo 80NZD za auto na den, motorka vás vyjde zhruba na polovic. Půjčovnu najdete v Nuku'alofa a na Vava'u. K řízení vozidla v království Tonga je vyžadován mezinárodní řidičský průkaz. Pokud máte plastovou kartičku s logem EU, máte vyhráno, v ostatních případech budete potřebovat takovou tu žlutou papírovou kartu, kterou vám do týdne vydají v České republice. Nicméně si myslím, že až tuto žlutou kartu vytáhnete na tongánského policajta, stejně nebude vědět o co jde. Benzín je v království Tonga docela levný, jeden litr vás vyjde na cenu okolo 1TOD. Jen pro úplnost dodám, že v království Tonga se jezdí nalevo.

Pokud plánujete půjčení auta, připravte se na dost hrozný stav vozovek, zejména jedete li z Nového Zélandu nebo z Austrálie. Některé silnice mimo Nuku'alofa jsou rozbité a zejména stav vozidel, které se na silnicích pohybují je lehce řečeno neutěšený. V praxi to znamená rezaté a poničené auta, rozbité, někdy úplně nepřítomné skla a to nejen boční. [Jednou jsme dokonce viděli auto s rozbitým předním sklem (to sklo je úpně bílé, tudíž přes něj není vidět.) Řidič vesele řídil s hlavou vykloněnou z bočního okýnka, tak i to je Tonga.] Někdy nám přišlo, že na Tongu se sváží všechna auta, která na Novém Zélandu nebo v Austrálii neprojdou technickou. Některá auta totiž drží pokupě jen silou vůle. Každopádně po zkušenostech z Indonésie musíme uznat že doprava na Tonga je zcela bezpečná.

Tonga | autobusy a veřejná doprava

Autobus a veřejná doprava je stejně jako všechno v království Tonga unikátní. Veřejná doprava sice funguje jen na Tongatapu, její jedinečnost si však musí na vlastní kůži vyzkoušet každý cestovatel. Tongánské autobusy jsou narvané k prasknutí [V každém případě mnohem víc než jsme zvyklí z našich luhů a hájů], autobusy nemají žádné pevné jízdní řády. Jsou provozovány soukromými osobami, které si spíš než s technickým stavem vozidla lámou hlavu s tím, jestli jejich reprosoustava má největší výkon [V každém z těchto autobusů totiž najdete obří repráky, které vás po celou dobu jízdy oblažují hlasitou tongánskou hudbou. Možná proto, aby cestující neslyšel zvuky vycházející zpod kapoty.] Autobusy mají určené trasy, pokud se někam vydáte, poslední autobusy jedou kolem šesté hodiny. Řidiči jsou ochotní a rádi vám poradí, kterou linkou se vydat.

Tonga | trajekt

Tonga | trajekt PulupakiTonga | trajekt Pulupaki

Trajekty jezdí na Tonga dva. Oba jsou čínské provenience a jeden je starší než druhý. Technický stav těchto plavidel však předčí zážitek, který sebou plavba trajektem přináší. Trasa trajektu je obvykle Tongatapu - Vava'u, se zastávkou na Ha'apai s tím že jednou za měsíc trajekt vyráží až ke vzdáleným Niuas. Už pořizování jízdenek na trajekt je zážitkem samým o sobě. Všechno je totiž kombinací Tonga-time [Co to opravdu znamená poznáte až při své návštěvě na Tonga, nechám vás překvapit] a špatné koordinace služeb.

Tonga | trajekt Pulupaki kotvící na Ha'apaiTonga | trajekt Pulupaki kotvící na Ha'apai

Když jsme se totiž v informačce v Nuku'alofa [mimochodem jediné v celém království Tonga] ptali na zabookování jízdenek, poslali nás do kanceláře společnosti provozující tyto trajekty o tři bloky dál. Dodnes nezapomenu na tu chvilku, když jsme vstoupili do kanceláře. Krom toho že ona kancelář vypadala jako zaprášené a špinavé skladiště, úředníci v této kanceláři se nám při slově booking téměř vysmáli. Poté co jsme z nich dostali informaci o tom že lístky se dají koupit jedině na palubě, snažili jsme se z nich dostat čas odjezdu. Říkali nám doslova "trajekt pojede v úterý". Přesný časový údaj totiž v království Tonga neexistuje Co to přesně znamená jsme se dozvěděli až v úterý. Při každém odjezdu trajektu se totiž čeká až se loď plně naloží. Odjezd se tedy může protáhnout klidně i o celý den. Pokud tedy máte stihnout letadlo, určitě s tím dopředu počítejte. Pro cestovatele zvyklé na západní kulturu neuvěřitelné, v království Tonga naprosto normální.

Tonga | trajekt OlovahaTonga | trajekt Olovaha

Druhou věcí je kvalita poskytovaných služeb. Trajekty jsou celkem dva, první se jmenuje Pulupaki, ten vyplouvá v úterý, druhý Olovaha vyplouvá ve středu. Plavební společnost koupila v roce 2009 třetí loď, ta se však v březnu roku 2010 potopila. Jak už bylo řečeno, plavba trajektem v království Tonga je zážitkem na celý život. Lodě jsou rezaté a špinavé, sestupovat do podpalubí nedoporučuji. Pokud musíte na záchod, doporučuji to udržet až na pevninu. Je pravda, že jsme na trajektu byli jediní bílí, asi to není běžný způsob dopravy turistů. Abychom zůstali klidní, rozprostřeli jsme si deku nahoře na palubě. [jen kdyby náhodou] Trajekt Pulupaki je rychlejší, nicméně cesta na 240 km vzdálenou Ha'apai trvá 12-14 hodin. Trajektem Olovaha poplujete stejnou trasu o 4-5 hodin déle. Plavba trajektem Pulupaki je dražší asi o deset pa'anga. [Mimochodem trajekt Olovaha, byl původně určený jen na přepravu zboží a tím pádem není způsobilý pro převoz lidí. Krom toho je Olovaha zvláštní tím že pluje nakloněná na jednu stranu. Když jsme se pídili proč řekli nám, že trajekt najel na útes a udělala se do něj díra. Vynalézaví tongánští inženýři díru zalili betonem a proto teď loď pluje nahnutá na bok. Pravé vysvětlení nám podal až důstojník na lodi. Lodě určené pro provoz v mělkých vodách mají ploché dno a tudíž potřebují pro vyrovnání váhy vodní nádrže, do kterých se čerpá voda podle potřeby. Čerpadlo na jedné straně je poškozené, a tak nejde vodu přečerpat. Na klidu nám to nepřidalo a tradičně jsme si ustlali na palubě. Jak říkám plavba trajektem v království Tonga je zážitkem na celý život. ]

Tonga | půjčení kola

Tonga | půjčení kolaTonga | půjčení kola

Další skvělou příležitostí jak poznat království Tonga je na kole. Vzhledem ke tvaru krajiny se po cestě ani nezapotíte, všechny cesty jsou rovné a málody narazíte na kopeček. Některé guesthousy mají kola zdarma, tak toho určitě využijte. Půjčení kola na Tonze vás vyjde asi na 15 pa'anga za den. Na možnost půjčení kola se zeptejte na svém ubytování, rádi vám poradí.

Jméno (povinné)
Antispam (vyžadováno) Napiš číslici šest!
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Petr P.
před 4587 dny 03:48
Oprava: Cena letenky je vyssi samozrejme na Samou.
Petr P.
před 4587 dny 03:47
Je to hrozne individualni. Na potapeni a liduprazdne plaze je Tonga stoprocentne lepsi a levnejsi, pokud ale chcete nutne o neco vyspelejsi civilizaci, zazemi a kulturu, Samoa urcite neni spatna volba. Cena letenky je pravda o neco vyssi na Samou (uz z toho duvodu, ze je to dal ;-) ), nicmene to by asi nemelo byt rozhodujici.
Jan a Eva Lejskovi
před 4587 dny 17:31
Tonga nám přišla zajímavější už jen kvůli ceně letenek z Nového Zélandu. Několik lidí nám před cestou Tongu doporučovalo, už jen kvůli šnorchlování. Je tu i několik článků právě o Samoa, takže se můžeš rozhodnout : smiley 10 My ale na Tongu nedáme dopustit a i podle toho co se dá o Samoi dočíst, bych si zvolil opět Tongu smiley 10
Andrea
před 4589 dny 05:56
Ahoj, příští rok v květnu budeme opouštět NZ a také se ještě předtím chceme vydat do krás Pacifiku. Přemýšlíme ale spíše o SAMOE. Chci se tedy zeptat, proč jste se rozhodli pro království Tonga? Díky
Pacifické ostrovy | letenky | cestování | hotely | Hawaii | Samoa | levné letenky | Hawaii
Vyhledat
Tonga aktuálně
Aktuální počasí v NukuAlofa
°C
°C / °C
°C / °C
Tonga | NukuAlofa změnit
Tonga Fiji Samoa Vanuatu Cookovy ostrovy Hawaii
Sponzoři

Rádi cestujete? Super last minute se Vám finančně vyplatí.

Poslední komentáře
o našem cestování po Západní Samoe si můžete přečíst několik ...
Děkuji za rady!!! Výlet se podařil..Manase krásná vesnička, no, celkově ...
Oprava: Cena letenky je vyssi samozrejme na Samou.